2008-10-15: Amerykanie maja plan wycofania wojsk z Iraku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 15 października 2008

Jak podają waszyngtońskie źródła, negocjatorzy USA i Iraku doszli do porozumienia ws. warunków stacjonowania oraz harmonogramu wycofywania amerykańskich wojsk z irackiego terytorium, zaplanowanych na 2009 rok.

Według źródeł w Waszyngtonie, opracowano projekt tekstu porozumienia, tzw. paktu bezpieczeństwa, który przekazany został przywódcom obu państw. Agencja Associated Press podaje jednak, iż jego ostateczne przyjęcie nie jest jednak jeszcze przesądzone.

Opracowany dokument zakłada ponoć wycofanie się amerykańskich wojsk z irackich miast do końca czerwca 2009 roku. Data 31 grudnia 2011 roku została natomiast uznana przez negocjatorów za termin całkowitego wycofania sił USA z Iraku. Określone zostało jednak zastrzeżenie, iż pozostałyby one w tym kraju, jeśli takie życzenie wyraziłby iracki rząd.

W kwestii odpowiedzialności prawnej amerykańskich żołnierzy miało natomiast zostać przyjęte rozwiązanie kompromisowe. Żadne szczegóły w tej sprawie nie są jednak znane. Agencja Associated Press sugeruje, że negocjatorzy ze strony irackiej zgodzili się na „ograniczoną rolę” miejscowego wymiaru sprawiedliwości w przypadkach żołnierzy USA, którzy naruszyli w Iraku prawo nie będąc na służbie.

Jak podaje portal „tvp.info”, przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że przy zachowaniu niemal wszystkich obecnych przywilejów chroniących personel USA w Iraku, Bagdad może utrzymywać, iż sprawuje władzę sądowniczą nad żołnierzami, winnymi przestępstw na terenie kraju.

Associated Press uważa, iż takie ogólnikowe postawienie spornej kwestii musiało być zamierzone, gdyż umożliwia obu stronom utrzymywanie, iż uzyskano ustępstwa partnera, o jakie zabiegano.

Źródła[edytuj | edytuj kod]