Przejdź do zawartości

2008-10-14: Czarnogóra: 34 osoby ranne w zamieszkach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 14 października 2008
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Flaga Czarnogóry

Co najmniej 34 osoby zostały ranne po poniedziałkowej manifestacji przeciwników uznania niepodległości Kosowa w stolicy Czarnogóry, Podgoricy.

Manifestacja była odpowiedzią proserbskiej opozycji na czwartkową decyzję władz Czarnogóry uznającą niepodległość Kosowa.

Przed siedzibą czarnogórskiego parlamentu zgromadziło się około 10 tys. osób. Demonstrujący skandowali „Zdrada!, Zdrada!" oraz „Kosowo stanowi serce Serbii". Opozycja zapowiedziała, że jeżeli premier Milo Djukanovic nie anuluje ten decyzji i nie rozpisze w tej sprawie referendum, to opozycja doprowadzi do przedterminowych wyborów.

Tuż przed zakończeniem manifestacji, demonstranci obrzucili policjantów i budynek parlamentu racami oraz kamieniami. Wówczas policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Rozpoczęło to zamieszki w wyniku których policja zatrzymała 28 osób. Wśród 34 rannych, aż 23 to funkcjonariusze policji.

Rząd Czarnogóry uznał niepodległość Kosowa w czwartek, podobnie jak rząd Macedonii. W odpowiedzi strona serbska zapowiedziała wycofania swojego ambasadora z Czarnogóry.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]