2008-10-12: Wybory parlamentarne na Litwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 12 października 2008
Europa
LocationEurope.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

link= Zobacz hasło w Wikipedii na temat:
2008-10-12: Wybory parlamentarne na Litwie

W niedzielę na Litwie odbywają się wybory parlamentarne. O 141 mandatów poselskich walczy ponad 1,5 tys. kandydatów z 21 partii. Jak zapowiadają sondaże, żadne z ugrupowań nie może być pewne zwycięstwa. Konserwatywny Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci cieszy się największym poparciem. Zaraz za nim są dwa populistyczne ugrupowania: Porządek i Sprawiedliwość Rolandasa Paksasa oraz Partia Pracy Wiktora Uspaskicha. Przegraną tych wyborów, według przewidywań, ma zostać Litewska Partia Socjaldemokratyczna premiera Gediminasa Kirkilasa.

Na przekroczenie progu wyborczego wynoszącego 5 % liczy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, chcąca znacznie powiększyć swoja reprezentację w parlamencie, na którą w ostatniej kadencji składał się jeden poseł - przewodniczący Waldemar Tomaszewski.

W wyborach parlamentarnych na Litwie obowiązuje ordynacja mieszana. 50 proc. posłów jest wybieranych z list partyjnych, 50 proc. - w okręgach jednomandatowych. Do zdobycia mandatu w pierwszej turze potrzebna jest co najmniej połowa głosów w okręgu. Pierwsze wyniki wyborów poznamy dziś wieczorem.

Źródła[edytuj]