2008-10-11: Tragiczna śmierć Joerga Haidera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 października 2008
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Joerg Haider

Joerg Haider, lider austriackiej prawicy, przeciwnik idei UE jako wielkiego europaństwa, zginął w sobotę w wypadku samochodowym.

Do wypadku doszło około godz. 01.30 w nocy, niedaleko Klagenfurtu na południu Austrii. - Haider zmierzał do swojej posiadłości w Baerental, gdzie zamierzał wraz z rodziną świętować 90. urodziny swojej matki - powiedział jego rzecznik oraz zastępca Stefan Petzner.

Polityk prowadził służbowego Volkswagena. Z nieznanych dotąd przyczyn, w pewnym momencie, zjechał z drogi i koziołkował. Haider zmarł na miejscu wypadku wskutek ciężkich obrażeń głowy i klatki piersiowej. - To dla nas niczym koniec świata - powiedział Petzner.

Joerg Haider był postacią wielce kontrowersyjną, szczególnie ze względu na swoje poglądy. W swoich wypowiedziach wielokrotnie odwoływał się m.in. do polityki społecznej Adolfa Hitlera. Haider przez wiele lat był przywódcą Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). 4 kwietnia 2005 założył własne skrajnie prawicowe ugrupowanie Sojusz Przyszłość Austrii, z którym we wrześniowych wyborach parlamentarnych osiągnął duży sukces, uzyskując 11 proc. poparcia.

Joerg Haider miał 58 lat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]