Przejdź do zawartości

2008-10-08: USA: Według sondaży Obama górą w debacie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 8 października 2008

Zarówno eksperci, jak i zwykli obywatele są zgodni, iż drugą z telewizyjnych debat kampanii wyborczej w USA zdecydowanie wygrał Barack Obama. Opinię tę potwierdza sondaż przeprowadzony przez CNN.

O godzinie 3:00 polskiego czasu rozpoczęła się druga z telewizyjnych debat amerykańskiej kampanii wyborczej. Na Uniwersytecie Belmont, w Nashville w stanie Tennessee, Barack Obama i John McCain spotkali się, aby odpowiedzieć na kilkanaście wybranych, z sześciu milionów nadesłanych przez wyborców, pytań.

– Obama prawie na pewno zostanie prezydentem USA i będziemy mieli przed sobą bardzo trudny i bardzo, w cudzysłowie, ciekawy okres – tak profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista, komentował wynik tego spotkania.

Z sondażu przeprowadzonego przez stację CNN wynika, iż opinia ta znajdzie najprawdopodobniej swoje odzwierciedlenie w wynikach listopadowych wyborów. 54 proc. – spośród 675 przepytanych dorosłych Amerykanów – uważa bowiem, że za zwycięzcę ostatniej debaty należy uznać kandydata Demokratów.

Komentatorzy przyznają, że choć debatę określić można jako „poważną”, nie rzuciła ona nikogo na kolana.

– Obaj panowie wyjaśnili swoją politykę i wzajemnie atakowali się. To była poważna, acz nie nadzwyczajna debata - napisał w komentarzu Jonathan Mann, prezenter stacji CNN.

Głównym tematem spotkania, podczas którego obaj kandydaci odpowiadali na pytania zadane przez wyborców, był pogarszający się stan amerykańskiej gospodarki oraz idee na rozwiązanie obecnego kryzysu finansowego.

Kandydaci pytani byli także o ich wizje polityki zagranicznej USA oraz o stanowiska, jakie zajmują wobec sytuacji w Iraku i Afganistanie, które pochłonęły już 500 mld dolarów.

Wyniki przeprowadzonego przez stację CNN sondażu dają kandydatowi Demokratów czteropunktową przewagę nad jego republikańskim przeciwnikiem.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]