Przejdź do zawartości

2008-10-07: Chorwacja: zmiany w rządzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 7 października 2008
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Kilka godzin po zabójstwie w Zagrzebiu córki znanego adwokata, chorwacki premier Ivo Sanader zdymisjonował ministrów spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz komendanta głównego policji.

Zabójstwo Ivany Hodak miało miejsce w jej domu nieopodal komendy głównej policji. Jej ojciec, Zvonimir Hodak, jest m.in. obrońcą byłego pracownika chorwackiego ministerstwa obrony gen. Vladimira Zagorecia, podejrzanego o sprzeniewierzenie 5 mln dol. oraz kontakty z mafią.

Podczas wieczornej konferencji prasowej, premier powiedział, że władze nie będą już dłużej tolerować zorganizowanej przestępczości, dając tym samym do zrozumienia, iż to właśnie zdymisjonowanych ministrów obarcza on winą za opieszałość i nieskuteczność w walce z zorganizowaną przestępczością.

Nowym szefem MSW został Tomislav Karamarko. Nowym ministrem sprawiedliwości będzie Ivan Simonović. Obaj nowi ministrowie nie są związani z rządzącą Chorwacką Wspólnotą Demokratyczną (HDZ).

Pomimo tego posunięcia, Ivo Sanader spotkał się ostrą krytyką lidera opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji, który stwierdził, że premier robi "za mało i za późno".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]