Przejdź do zawartości

2008-10-02: Węgrzy za ocean też bez wiz

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 2 października 2008

W tydzień po słowackim sukcesie negocjacyjnym w sprawie ruchu bezwizowego o pomyślnym zakończeniu rozmów poinformowało węgierskie ministerstwo sprawiedliwości i amerykańska ambasador. Wczoraj została podpisana jedna z ostatnich umów, niezbędnych dla programu bezwizowego - o zapobieganiu przestępczości.

"Jestem pewna, że Węgry dołączą do programu bezwizowego jeszcze za kadencji prezydenta Busha, która kończy się w styczniu 2009 roku" – oznajmiła ambasador USA na Węgrzech April H. Foley. Zwróciła także uwagę, że zgodnie z ostatnimi danymi Węgry spełnią też inne kryterium – odsetek odrzuconych podań o wizę złożonych w ciągu roku przez obywateli Węgier prawdopodobnie będzie mniejszy niż 10 proc. Na mocy zawartego porozumienia Węgrzy odwiedzający USA w celach turystycznych i biznesowych będą mogli bez wizy gościć za oceanem przez 90 dni. Jedyną konieczną formalnością będzie obowiązek rejestracji przez internet. Przepis o rejestracji dotyczy nie tylko obywateli Europy Wschodniej, ale każdej osoby podróżującej do Stanów Zjednoczonych.

Węgry są kolejnym w ostatnim czasie krajem UE, po Słowacji i Litwie, którego obywatele będą mogli beztrosko podróżować za ocean. Do grona państw, których obywatele w najbliższej przyszłości wciąż pozostaną skrępowani obowiązkiem wizowym, należą: Bułgaria, Cypr, Estonia, Grecja, Łotwa, Malta, Polska, Czechy i Rumunia.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]