2008-10-01: Kolejne próby atomowe w Korei Północnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
środa, 1 października 2008

Jak donosi serwis tvn24, na poligonie, gdzie w październiku 2006 roku Korea Północna dokonała swej pierwszej próby jądrowej, zostały prawdopodobnie wznowione działania. Do Pjongjangu przybył amerykański negocjator Christopher Hill, który ma za zadanie powstrzymać koreański program atomowy.

Południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na anonimowe koła rządowe w Seulu, donosi, iż na poligonie w Punggieri na północnym wschodzie Korei Północnej zaobserwowano ostatnio pewną aktywność.

Nad strefą unosi się dym, co może świadczyć o tym, iż palony jest tam sprzęt i ubiory ochronne, użyte w czasie prac mogących wskazywać na wznowienie działalności na poligonie.

W celu wyjaśnienia całej sytuacji do Korei przybył główny negocjator USA ds. północnokoreańskiego programu atomowego, Christopher Hill. We wtorek poinformował, że zamierza przedstawić stronie północnokoreańskiej nowe propozycje oraz wyraził nadzieję na to, iż uzyska zgodę Pjongjangu na proponowane przez USA mechanizmy weryfikacji północnokoreańskiego raportu na temat programu atomowego tego kraju.

Hill podkreślił jednak, że ma świadomość tego, jak trudne jest to zadanie. Korea Północna w przeszłości odrzuciła już bowiem amerykańskie propozycje w sprawie systemu weryfikacji.

Źródła[edytuj]