2008-09-29: Laptopy dla gimnazjalistów bez Internetu?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 września 2008

Kancelaria premiera szykuje prezent dla każdego gimnazjalisty. Laptopy podarowane przez rząd mają im otworzyć okno na świat i zapewnić dostęp do nowoczesnych technologii. W Małopolsce program może jednak spalić na panewce – w naszym województwie 335 tys., czyli ponad 30 proc. gospodarstw domowych, nie ma dostępu do internetu.

Dariusz Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego nie pozostawia złudzeń. – Miejsc bez internetu jest w Małopolsce bardzo dużo – mówi. Wprawdzie urząd pracuje nad projektem rozbudowy sieci, jednak budowa światłowodów i punktów dostępowych potrwa kilka lat. – Budowa nowej sieci rozpocznie się w 2009 roku – mówi Kowalczyk. – Obecnie szukamy inwestora.

Projekt zakłada, że w 2011 r. do szerokopasmowego internetu będzie miało dostęp 90 procent mieszkańców Małopolski oraz wszystkie firmy i instytucje w województwie.

Tymczasem program Laptop dla każdego gimnazjalisty ma ruszyć już we wrześniu 2009 roku. Notebooki dostanie część uczniów pierwszych klas gimnazjum, bez względu na status materialny. Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera, zgłosił do ministra finansów wniosek, by w przyszłorocznym budżecie znalazło się na ten cel 25 mln zł. Powstał nawet specjalny zespół pod przewodnictwem Arabskiego, który ma się zajmować wdrażaniem programu.

Rząd chce rozdać dzieciom laptopy, ale nie zamierza pomagać w budowie sieci teleinformatycznej. W słabiej zinformatyzowanych częściach kraju gimnazjaliści nie będą więc mogli w pełni wykorzystać prezentu. Mieszkańcy gmin i powiatów, w których sieć jest trudno dostępnym luksusem, nie mają co do tego wątpliwości.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Laptopy dla gimnazjalistów bez Internetu?”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).