Przejdź do zawartości

2008-09-29: Chiny podbijają kosmos

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 września 2008

Chiny kontynuują podbój kosmosu. Misja kosmiczna rakiety Shenzhou VII zakończyła się sukcesem – ogłosiły chińskie władze. Astronauci, biorący udział w misji, bezpiecznie powrócili na Ziemię.

Kapsuła kosmiczna z trzema chińskimi astronautami, zwanymi w Chinach trajkonautami, wylądowała na Ziemi tuż przed godziną 12 czasu polskiego.

W historii chińskich podbojów kosmicznych misja rakiety Shenzhgou VII zapisze się pierwszym w historii Chin kosmicznym spacerem. W sobotę jeden z chińskich astronautów, 42-letni Zhai Zhigang, przez kwadrans znajdował się poza pojazdem kosmicznym. Jego zadaniem było przeprowadzenie badań i uruchomienie satelity przesyłającego zdjęcia na Ziemię.

Pierwszy kosmiczny spacer chińskiego astronauty obserwowali za pośrednictwem państwowej telewizji CCTV niemal wszyscy Chińczycy. Euforię widzów wzbudził szczególnie gest Zhai Zhiganga, który pozdrowił krajanów chińską flagą.

Podboje kosmiczne Chin rozpoczęły się w 2003 roku, kiedy jako trzeci po USA i Rosji kraj wysłały w kosmos pojazd z człowiekiem na pokładzie. W ubiegłym roku Chińczycy wystrzelili w kosmos pierwszą własną sondę księżycową.

Źródła[edytuj | edytuj kod]