2008-09-29: Bezprecedensowe wybory w Austrii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
poniedziałek, 29 września 2008

Dziś rano rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne w Austrii. Wybory stały się koniecznością po rozpadzie koalicji Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) i konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). Do urn wyborczych po raz pierwszy pójdą 16 - i 17-latkowie.

Tegoroczne wybory w Austrii, niezależnie od wyniku, przejdą do historii. Po raz pierwszy w kraju Unii Europejskiej do urn będą mogli pójść 16- oraz 17-latkowie. Cenzus wieku w Austrii został zmniejszony w 2007 roku z 18 na 16 lat. Daje to około 200 tysięcy głosów.

Do zdobycia w dwuizbowym parlamencie austriackim jest 245 mandatów - 62 z Rady Związkowej (izba wyższa) oraz 183 z Rady Narodowej (izba niższa). Kadencja parlamentu austriackiego trwa 5 lat.

O prymat w parlamencie walczą dotychczasowi koalicjanci - Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) i konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP). Z ostatnich sondaży wynika, że SPOe cieszy się poparciem wyższym o 2 procent od OeVP. SPOe może liczyć na 29 procent poparcia.

Trzecią najsilniejszą partią jest prawicowo-populistyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPOe), która może liczyć na poparcie rzędu 19 procent, a reprezentujący podobną ideologię Związek Przyszłość Austrii (BZOe) - 8 procent. Na Zielonych swój głos chce oddać co dziesiąty badany.

Uprawnionych do głosowania w wyborach jest ponad 6 mln obywateli Austrii. Pierwsze wyniki sondażowe poznamy dopiero do godzinie 17, gdy zamknięte zostaną lokale wyborcze.

Źródła[edytuj]