Przejdź do zawartości

2008-09-28: Szybki Internet dla Europejczyków do 2010 r.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

niedziela, 28 września 2008

Komisja Europejska chce, aby do 2010 roku wszyscy Europejczycy mieli dostęp do szerokopasmowego internetu – poinformowała komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

Szybki internet jest paszportem do społeczeństwa informacyjnego oraz niezbędnym warunkiem wzrostu gospodarczego – zaznaczyła komisarz, cytowana w opublikowanym w czwartek sprawozdaniu Komisji.

KE rozważa, czy szybki internet nie powinien być tzw. usługą powszechną. Zgodnie z dyrektywą unijną z 2002 roku, usługa powszechna to m.in. utrzymywanie budek telefonicznych, obowiązek podłączania nowych klientów do sieci i tańsza oferta dla niepełnosprawnych. Dyrektywa wymaga również, aby klienci mieli dostęp do biura numerów oraz spisów abonentów. Taką działalność prowadzi w każdym kraju UE jeden z operatorów telekomunikacyjnych. W Polsce do świadczenia usługi powszechnej Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wyznaczył Telekomunikację Polską .

Komisja chce, by Parlament Europejski, Rada UE, krajowe organy regulacyjne, dostawcy usług telekomunikacyjnych, stowarzyszenia konsumenckie i obywatele wzięli udział w debacie dotyczącej zapewnienia wszystkim obywatelom UE dostępu do szerokopasmowego internetu. Jej wyniki mają być wzięte pod uwagę w komunikacie KE, który powstanie w drugiej połowie 2009 r. Mogą być również uwzględnione we wnioskach legislacyjnych w 2010 r.

W opublikowanym w czwartek dokumencie Komisja wskazuje, że w latach 2003-2007 korzystanie z szerokopasmowego internetu w UE wzrosło trzykrotnie - jest on dostępny w 36% gospodarstw domowych. Jednak 7% populacji UE nadal nie ma dostępu do sieci, a na obszarach wiejskich odsetek ten sięga 30%. Na terenie Unii występują duże różnice w dostępie do niego. W Danii, Luksemburgu i Belgii szybie łącze posiada 100% mieszkańców, ale np. w Rumunii 60% ludzi go nie ma.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Szybki Internet dla Europejczyków do 2010 r.”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).