2008-09-28: Dziura w papieskim budżecie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
niedziela, 28 września 2008

Powołując się na tajny dokument, włoski dziennik „La Republika” donosi o niepokojącym stanie budżetu Watykanu.

Gazeta ostrzega przed fatalnymi skutkami kryzysu gospodarczego, jakie prawdopodobnie w najbliższym czasie zauważyć będzie można w budżecie Watykanu. „La Republika” pisze o milionowych stratach, z jakimi watykańscy finansiści będą zmuszeni zamknąć ostatni rok.

Włoski dziennik opiera się w swoich analizach na opublikowanym przez brytyjski tygodnik katolicki „The Tablet”, tajnym dokumencie prefektury do spraw ekonomicznych, podpisanym przez biskupa Vincenzo Di Mauro. Wynika z niego, iż "papiescy menedżerowie" rozważają obecnie "nowe formy inwestycji", by stawić czoło wstrząsom na międzynarodowych rynkach finansowych, wykorzystując nawet watykańskie rezerwy złota. Ujawniony dokument zawierać ma także wskazówki dla poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej, aby były bardziej ostrożne w wydatkach i ograniczyły przyjmowanie nowych pracowników.

Anonimowi komentatorzy, których wypowiedzi przytacza gazeta, są jednak zdania, iż pomimo chwilowych problemów budżet Watykanu wydaje się być w dobrej sytuacji. Według danych zawartych w ujawnionym dokumencie, Watykan dysponuje 340 milionami euro w obcych walutach, 520 mln euro w akcjach i obligacjach, 19 mln euro w około tonie złota w sztabkach. Watykański majątek w nieruchomościach szacuje się na 424 mln euro, zaś łączną wartość wszystkich dóbr Watykanu - na 1,4 miliarda euro.

Źródła[edytuj]