Przejdź do zawartości

2008-09-28: Amerykański kryzys odbija się na tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 września 2008

Jak donosi czeskie MSZ, kryzys, jaki dotknął amerykański sektor finansowy może opóźnić budowę elementów tarczy antyrakietowej w Czechach i w Polsce.

Pomimo tego, iż obaj kandydaci na prezydenta USA podkreślają, że zależy im na sfinalizowaniu projektu, przebywający obecnie w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, czeski minister spraw zagranicznych, Karel Schwarzenberg, zaznaczył, że zmiany w terminarzu instalacji elementów tarczy antyrakietowej na terenie Polski i Czech są bardziej prawdopodobne w razie, gdyby listopadowe wybory wygrał Barack Obama.

Schwarzenberg poinformował także, że czeski rząd rozmawia na temat tarczy ze sztabami obu pretendentów do Białego Domu.

Generalnie, obaj uważają, że ten projekt jest ważny dla obronności USA oraz Europy – powiedział.

Odnosząc się do sprzeciwu Rosji wobec amerykańskich planów budowy tarczy na terenie Czech i Polski, szef czeskiej dyplomacji zauważył, że Moskwa za wszelką cenę stara się zanegować ten projekt nie ze względu na zagrożenia, jakie on dla niej niesie, lecz dlatego, że realizowany będzie na terenie krajów dawnego Układu Warszawskiego. Podkreślił tym samym, że postawa Rosji świadczy o tym, iż nadal uważa ona te terytoria za swoją strefę wpływów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]