Przejdź do zawartości

2008-09-28: "A Karol powiedział: To tylko człowiek"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 września 2008

W niedzielę w dzienniku "La Repubblica" ukazał się artykuł byłego rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa o Wojciechu Jaruzelskim i jego spotkaniach z Janem Pawłem II. Tytuł tego artykułu to "Wojtyła i generał. A Karol powiedział: To tylko człowiek. W tekście tym Navarro-Valls twierdzi, że proces generała "odkryje niewinność winnego".

Były rzecznik Watykanu pisze, że data 12 IX, czyli rozpoczęcie procesu gen. Jaruzelskiego, będzie "pamiętna dla Europy". Navarro-Valls zestawia "kontrowersyjną" lustrację w Polsce i powołanie "ad hoc" IPN-u, który nazywa "bardzo groźnym trybunałem", z sensem sądzenia gen. Jaruzelskiego. Powołując się na rozmowy z Janem Pawłem II, stwierdza: "pewnego dnia wyznał mi, że wśród wielu aspektów generała wygrał przede wszystkim ten komunistyczny".

"Niewątpliwie jednak Jan Paweł II pewien był, że nic i nikt nie może nigdy definitywnie uśpić serca i duszy człowieka, nawet jeżeli stał się on kukłą reżimu, który trzyma jej sznureczki" stwierdza były rzecznik w swoim tekście.

Źródła[edytuj | edytuj kod]