Przejdź do zawartości

2008-09-23: Przedterminowe głosowanie na Białorusi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 23 września 2008

We wtorek na Białorusi rozpoczęło się przedterminowe głosowanie w wyborach parlamentarnych. Właściwe wybory odbędą się w najbliższą niedzielę.

Przedterminowe głosowanie jest instytucją charakterystyczną dla Białorusi. W poprzednich wyborach parlamentarnych z 2004 roku aż 17 procent głosujących skorzystało z tej możliwości.

Głosowanie przedterminowe, które będzie się odbywać przez pięć dni, gwarantuje skorzystanie z prawa do głosu każdemu obywatelowi kraju – tłumaczył sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej Nikołaj Łozowik.

Wybory parlamentarne na Białorusi odbędą się w niedzielę 28 września. O 110 miejsc w jednoizbowym parlamencie konkurować będzie 279 kandydatów. Liczba kandydatów opozycyjnych wynosi jedynie 70.

Opozycja krytykuje władze za to, że nie dano jej dostępu do komisji wyborczych. Zamierza w dniu wyborów protestować przeciw nierównemu traktowaniu kandydatów opozycyjnych.

Tymczasem wg prezydenta Alaksandra Łukaszenki kampania wyborcza została przeprowadzona w warunkach całkowitej otwartości. Zauważył także, że praktycznie każdy obserwator, wyrażający na to zgodę, mógł przyjechać na Białoruś.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]