Przejdź do zawartości

2008-09-21: Ambasador Czech zginął w zamachu w Islamabadzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 września 2008

W sobotnim zamachu terrorystycznym w stolicy Pakistanu, w wyniku wybuchu samochodu-pułapki, zginęły co najmniej 53 osoby, w tym ambasador Czech w Pakistanie Ivo Zdarek, a kilkaset zostało rannych. W 6-kondygnacyjnym hotelu Mariott trwa akcja ratunkowa. Wśród poszkodowanych nie ma Polaków.

Media podają, że oprócz Pakistańczyków w wybuchu zginęli Amerykanin, Niemiec, Filipińczyk i dwóch obywateli Arabii Saudyjskiej. W ucieczce przed ogniem wiele osób zabiło się skacząc z trzeciego i czwartego piętra budynku.

Nie wiadomo na razie jaka grupa terrorystyczna stoi za zamachem. Do zdarzenia doszło w sobotę około 20.00 pakistańskiego czasu. Ciężarówka-pułapka, która najpierw staranowała metalową barierę przed wejściem do hotelu, mogła mieć aż 1 tonę materiału wybuchowego.

W czasie wybuchu w hotelowej restauracji trwała uroczysta kolacja, na której bawiło się dużo osób. Sobotni zamach jest największym aktem terroru w ostatnich miesiącach w Islamabadzie. Dodatkowo przeprowadzono go w miejscu pilnie strzeżonym i często odwiedzanym przez cudzoziemców.

Źródła[edytuj | edytuj kod]