Przejdź do zawartości

2008-09-20: Plus, Orange i Tele2 wprowadzały w błąd

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 września 2008

„Darmowe połączenia każdego dnia i o każdej porze”, „Laptop z modemem za 1 zł” – czy te hasła nie brzmią jak superoferta? Tym samym UOKiK nałożył kary na Orange, Plus i Tele2 za wprowadzanie w błąd odbiorców.

PTK Centertel: Nie było blisko na święta

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziła kampania spółki PTK Centertel, operatora sieci telefonii komórkowej Orange, prowadzona w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod hasłem Bliskość tworzy święta. Przedsiębiorca wprowadził odbiorców w błąd sugerując, że oferta specjalna promocja – wybrane 3 numery, obowiązuje na takich samych zasadach przez cały rok. Tymczasem nie obowiązuje właśnie w czasie świąt: 24, 25, 26 i 31 grudnia oraz w Nowy Rok. Na spółkę została nałożona kara w wysokości ponad 800 tys. złotych.

Polkomtel: Nie ma laptopa za złotówkę

Zastrzeżenia Urzędu wzbudziła również akcja promocyjna spółki Polkomtel, operatora sieci telefonii komórkowej Plus. W ich kampanii pojawiły się hasła wprowadzające w błąd, m.in. Laptop z modemem iPlus tylko za 1 zł oraz Przyjdź do sklepu Vobis. Kup wysokiej klasy laptopa w zestawie z modemem iPlus tylko za 1 zł. Konsumenci mogli odnieść wrażenie, że kupią komputer wraz z modemem za symboliczną złotówkę. Tymczasem atrakcyjna cena dotyczyła jedynie modemu. Takie działanie oraz stosowanie mylących elementów graficznych – cena 1 zł umieszczona została na ekranie komputera, a nie na modemie – mogło wprowadzać zainteresowanych ofertą w błąd co do rzeczywistego przedmiotu reklamy. Urząd nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 840 tys. zł.

Tele2: nie zadzwonisz za darmo

Gdy korzystasz z abonamentu Darmowe rozmowy NON STOP możesz dzwonić za darmo przez całą dobę, a Twój rachunek i tak pozostanie bez zmian – w ten sposób spółka Tele2 reklamowała swoją ofertę jednocześnie wprowadzając konsumentów w błąd. Abonent, w ramach planu taryfowego Darmowe rozmowy NON STOP, otrzymywał 2000 bezpłatnych minut miesięcznie na połączenia lokalne, międzymiastowe lub dostęp do Internetu przez modem. Nie miała przy tym znaczenia pora dnia czy dzień tygodnia. Klient nie otrzymywał jednak informacji, że po wykorzystaniu limitu, usługi rozliczane będą według stawek określonych w cenniku. Tym samym konsumenci narażeni byli na straty ekonomiczne – zyskiwali bowiem przekonanie, że oferta dotyczy wszystkich połączeń.

Konsekwencje

We wszystkich trzech przypadkach spółki mają przez sześć miesięcy publikować decyzję Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych – na stronie głównej ma się znaleźć odnośnik do jej pełnej wersji. Muszą również zamieścić dwukrotnie w dzienniku ogólnopolskim, ogłoszenie zawierające sentencję decyzji. Zobowiązania mają rygor natychmiastowej wykonalności. Wszystkie trzy spółki nie prowadzą już zakwestionowanych przez Urząd kampanii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Plus, Orange i Tele2 wprowadzały w błąd”, którego autorem jest Beata Ratuszniak, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).