2008-09-19: KE pozywa Polskę za... UKE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 19 września 2008

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za próby regulowania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej stawek za internet szerokopasmowy.

Chodzi o głośne kary nakładane przez UKE na Telekomunikację Polską w związku z cenami Neostrady i żądanie przedstawienia do zatwierdzania cenników za tę usługę. Głównym punktem spornym była opłata za utrzymanie łącza - wyższa, niż w przypadku takiego samego łącza używanego tylko do linii telefonicznej.

UKE chce walczyć z monopolistycznymi praktykami, otworzyć rynek internetu szerokopasmowego na konkurencję i zapewnić Polakom tani dostęp do tej usługi.

KE odpowiadała, że walka z monopolistą jest godna poparcia, ale musi się odbywać zgodnie z unijnymi przepisami. Unijne prawo nie przewiduje, że dostęp do internetu szerokopasmowego jest "usługą regulowaną" - podkreśla KE.

KE ma UKE za złe próby naginania przepisów, by uzasadnić działania podejmowane wobec TPSA. Przekonuje, że priorytetem powinno być dla UKE zapewnienie, by na rynku znalazło się jak najwięcej ofert, co można osiągnąć regulacjami na rynku hurtowym, a nie - kontrolując ceny detaliczne.

Polsce przypada niechlubny tytuł lidera w rankingu postępowań o łamanie prawa UE z zakresu telekomunikacji. Prowadzi z aż 7 sprawami, z których część trafiła już do Luksemburga. 10 krajów nie ma takich postępowań wcale, a reszta - po jednym, góra dwa.

W ciągu miesiąca wyjaśni się sprawa numeru 112.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „KE pozywa Polskę za... UKE”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).