2008-09-18: Zabytki to sprawa polityczna?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
POL location map.svg
czwartek, 18 września 2008

Prezydent Lech Kaczyński odwołał dwudziestu członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – poinformowała "Gazeta Wyborcza". Z podlegającemu prezydentowi ponad stuosobowego społecznego gremium zostali usunięci m.in. bp. Tadeusz Pieronek, Józefa Hennelowa, Krystyna Zachwatowicz, a nawet Mieczysław Gil.

Powodem usunięcia tak znacznej części członków SKOZK był fakt, że nie złożyli oni oświadczenia lustracyjnego. W opinii Kancelarii Prezydenta, zmusza ich do tego obecnie obowiązująca ustawa lustracyjna, na mocy której każda osoba zajmująca stanowisko z nadania prezydenta RP (a tak jest w przypadku składu komitetu) musi przedstawić oświadczenie lustracyjne.

Część usuniętych członków komitetu nie uczyniło tego, ponieważ zrobili by to po raz kolejny. Było tak m.in. w przypadku bp. Pieronka, który swoje oświadczenie lustracyjne złożył jeszcze przed zamieszaniem związanym z wprowadzeniem obecnej ustawy. – To, co wyprawia prezydent Kaczyński, żądając lustracji członków SKOZK, to upolitycznienie gremium, które działa charytatywnie i społecznie – stwierdził hierarcha. – Uznałem, że nie ma sensu składać tego samego oświadczenia ponownie. Nie będę marionetką, bo to idiotyczne – dodał.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa działa od 1978 r. Został powołany, by w możliwie najlepszy sposób zadbać o rekonstrukcję i odnowę miasta, którego historyczne centrum zostało wówczas wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Od tego czasu jego działania doprowadziły m.in. do odświeżenia i odbudowy Katedry i Zamku Wawelskiego. W gremium tym zazwyczaj zasiadali najznakomitsi z artystów, naukowców i działaczy społecznych. Nie zdarzyło się wcześniej również, by potrzeba jego niezakłóconego funkcjonowania przeważyła nad kwestiami politycznymi. – Szkoda, że nagle polityka weszła w naszą działkę. To sytuacja dla mnie zaskakująca – stwierdził prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK.

Cała lista odwołanych członków SKOZK prezentuje się następująco: Andrzej Arendarski, Marek Dunikowski, Krzysztof Görlich, Mieczysław Gil, Józefa Hennelowa, Stanisław Kaszyński, Wojciech Kornowski, Aleksandra Kydryńska, Józef Lassota, Adam Małkiewicz, Jerzy Meysztowicz, Wiesław Ochman, Stanisław Pacuk, Tadeusz Pieronek, Tadeusz Popiela, Kazimierz Radwański, Joachim Russek, Maria Rybarska, Tadeusz Skoczek, Bogusław Szklarczyk, Nina Terentiew, Jacek Woźniakowski, Krystyna Zachwatowicz.

Źródła[edytuj | edytuj kod]