2008-09-17: Tajlandia: nowy premier, nowe niepokoje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
środa, 17 września 2008

Tajski parlament ostatecznie zdecydował w środę o wyborze nowego premiera. Szefem rządu został Somchai Wongsawat, 61-letni były minister edukacji.

Od dłuższego czasu Tajlandią targają niepokoje skupione wokół działań rządu. Prawdopodobnie jednak wynik dzisiejszego głosowania nad zmianą władzy nie będzie w stanie tych niepokojów zmniejszyć. Jest tak ponieważ Wongsawat to szwagier innego byłego premiera Thaksina Shinawatry – oskarżonego o korupcję bogacza rezydującego w Anglii, którego osoba w Tajlandii jest kojarzona z wszelkimi problemami które nękają kraj.

Prawdopodobnie więc osoba nowego premiera wręcz pogłębi niepokoje społeczne. Pewnym jest, że jeszcze bardziej zmobilizuje opozycję przeciwko prorządowej Partii Władzy Ludu, która w opinii opozycjonistów cały czas jest kierowana przez znienawidzonego Shinawatre.

Nadal też około 5 tys. protestantów okupuje kancelarię premiera, czemu towarzyszą ciągłe starcia z policją i bojówkami prorządowymi. Choć dotychczas rannych zostało kilkadziesiąt osób, a jedna zginęła, to protest powoli zaczął przebiegać coraz spokojniej. Media donoszą jednak, że w Bangkoku panuje teraz przekonanie, że po ogłoszeniu nowego premiera wzmożone starcia są kwestią czasu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]