2008-09-17: Otwarto EIT w Budapeszcie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Europa
LocationEurope.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

środa, 17 września 2008

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, otworzył w poniedziałek w Budapeszcie Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Zadaniem Instytutu jest zatrzymanie najlepszych europejskich naukowców na kontynencie.

Instytut mieści się w budynkach Węgierskiej Akademii Nauk. To pierwsza tego typu, unijna instytucja, która działa na terenie Węgier. Poza Budapesztem, o lokalizację EIT starały się Wrocław, Wiedeń, Bratysława i Jena.

Unia Europejska przyznała placówce 308,7 milionów euro na rozpoczęcie działalności. EIT ma jednak nadzieję, że dodatkowe pieniądze ze środków prywatnych i publicznych powiększą budżet Instytutu do 2,4 miliardów euro.

Projekt EIT powstał w 2006 roku, a jego inicjatorzy widzieli w nim odpowiednik najsłynniejszej amerykańskiej politechniki Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pierwsze badania EIT będą dotyczyć zmian klimatycznych, energii odnawialnej oraz technologii informacyjnych.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu Otwarto EIT w Budapeszcie, którego autorem jest Beata Ratuszniak. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)