Przejdź do zawartości

2008-09-17: Kara dla Litwy za 112

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 września 2008

Litwa zostanie ukarana przez Unie Europejską za brak przekazywania informacji służbom ratunkowym o aktualnych położeniu osoby wzywającej pomocy za pomocą numeru 112, pisze Gazeta Prawna.

Litwa została wezwana do usunięcia uchybienia w kwietniu 2006 r. Uchybienia te polegały na tym, że w przypadku dokonywania połączeń alarmowych z europejskim numerem, 112 z telefonu komórkowego, służbom ratowniczym nie są przekazywane informacje dotyczące lokalizacji dzwoniącego.

W odpowiedzi władze litewskie informowały, że nie wszyscy operatorzy sieci publicznych dysponowali odpowiednimi urządzeniami technicznymi i że władze nie doszły z nimi do porozumienia w sprawie pokrycia kosztów lokalizacji dzwoniącego. Obiecały jednak Komisji załatwić sprawę wdrożenia dyrektywy o usłudze powszechnej, pisze Gazeta Prawna.

Po trzech miesiącach Komisja wydała uzasadnioną opinię, w której wezwała Litwę do zastosowania się do niej w ciągu dwóch miesięcy. W odpowiedzi strona litewska złożyła do swego parlamentu projekt ustawy, w której określiła pokrycie z budżetu kosztów związanych z przekazywaniem informacji o lokalizacji dzwoniącego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Kara dla Litwy za 112”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).