2008-09-17: Kara dla Litwy za 112

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
środa, 17 września 2008

Litwa zostanie ukarana przez Unie Europejską za brak przekazywania informacji służbom ratunkowym o aktualnych położeniu osoby wzywającej pomocy za pomocą numeru 112, pisze Gazeta Prawna.

Litwa została wezwana do usunięcia uchybienia w kwietniu 2006 r. Uchybienia te polegały na tym, że w przypadku dokonywania połączeń alarmowych z europejskim numerem, 112 z telefonu komórkowego, służbom ratowniczym nie są przekazywane informacje dotyczące lokalizacji dzwoniącego.

W odpowiedzi władze litewskie informowały, że nie wszyscy operatorzy sieci publicznych dysponowali odpowiednimi urządzeniami technicznymi i że władze nie doszły z nimi do porozumienia w sprawie pokrycia kosztów lokalizacji dzwoniącego. Obiecały jednak Komisji załatwić sprawę wdrożenia dyrektywy o usłudze powszechnej, pisze Gazeta Prawna.

Po trzech miesiącach Komisja wydała uzasadnioną opinię, w której wezwała Litwę do zastosowania się do niej w ciągu dwóch miesięcy. W odpowiedzi strona litewska złożyła do swego parlamentu projekt ustawy, w której określiła pokrycie z budżetu kosztów związanych z przekazywaniem informacji o lokalizacji dzwoniącego.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu Kara dla Litwy za 112, którego autorem jest Michał Rogowicz. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)