2008-09-16: Tomasz Lis pozwie do sądu tabloidy?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 września 2008

Tomasz Lis w swoim programie pokazał film przedstawiający bójkę Radosława Majdana i Piotra Świerczewskiego. Jednak, jak twierdzi policja, wyemitowane zostały tylko fragmenty nagrania, które oczyszczają piłkarzy z zarzutów. Zarzucają Lisowi manipulację. Sprawę zbada koszalińska prokuratura.

Sprawa dotyczy bójki w Mielnie, którą mieli wszcząć piłkarze Radosław Majdan i Piotr Świerczewski. W poniedziałek, w programie Tomasza Lisa, pokazano taśmę z nagraniem zdarzenia. Prokuratura i policja twierdzą, że wtedy piłkarze - Piotr Świerczewski, Radosław Majdan oraz ich kolega, Jarosław Chwastek - zaatakowali funkcjonariuszy. Obaj piłkarze utrzymują, że to policja sprowokowała bójkę, co widoczne było również na filmie.

Na pokazanym w programie Lisa filmie widać, jak jeden z policjantów uderza spokojnie stojącego Chwastka w twarz, a potem jeszcze w żołądek. Policja twierdzi, że wyemitowane nagranie może być manipulacją oczyszczającą piłkarzy z zarzutów. Lis się jednak broni. Twierdzi, że na nagraniu widać zegar, więc łatwo można sprawdzić, czy film faktycznie pokazany był tylko we fragmentach.

W środę w domu Lisa zjawiła się policja po taśmy z nagraniem. - Bardzo uprzejmie zapytali, czy wydam im kasetę. Nie miałem jej w domu, więc powiedziałem, że zrobię to następnego dnia. Zgłoszę się również na przesłuchanie - mówi Gazecie Wyborczej Tomasz Lis.

Co ciekawe, nagranie pochodzi z kamer w pensjonacie Villa Sjesta. Wcześniej jednak właściciele pensjonatu zapewniali, że system monitoringu nie działał i bójka nie została zarejestrowana przez kamery. Jednak po programie Tomasza Lisa, prokuratura postawiła zarzuty utrudniania śledztwa Rafałowi M., właścicielowi ośrodka, a Jackowi C. - szefowi firmy ochraniającej hotel - zarzut składania fałszywych zeznań.

Lis zamierza wynająć biegłego, który zbada, czy taśma została zmanipulowana. Deklaruje, że przekaże policji całość nagrania, a nie tylko to co pokazano widzom. Prezenter zarzekł się także, że pozwie do sądu tabloidy, które oskarżyły go o manipulację.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Tomasz Lis pozwie do sądu tabloidy?”, którego autorem jest Beata Ratuszniuk, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).