2008-09-14: Brak porozumienia w ocenie konfliktu na Kaukazie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 września 2008

Zakończył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pieszczanach. Prezydenci Polski, Czech, Węgier i Słowacji zadeklarowali zgodność co do nienaruszalności terytorium Gruzji. Dodali jednak, że nie doszli do porozumienia w ocenie przyczyn sierpniowego konfliktu.

Gospodarz szczytu, prezydent Słowacji Ivan Gaszparowicz, poinformował, iż prezydenci Grupy są zgodni co do polityki wobec Ukrainy, Mołdawii i krajów bałkańskich. Nie doszło jednak do porozumienia co do odpowiedzialności za wybuch sierpniowego konfliktu na Kaukazie.

Przywódcy opowiedzieli się za rozszerzeniem Unii Europejskiej, bez względu na losy Traktatu Lizbońskiego. W swoim przemówieniu prezydent Gaszparowicz zaznaczył jednak , że rozszerzenie powinno następować nie ze względów politycznych, lecz tego, czy kraje aspirujące spełniają wymagane warunki.

Prezydenci są zgodni co do tego, iż takie spotkania, jak tegoroczny szczyt w Pieszczanach, przyczyniają się do poprawy relacji między państwami Grupy Wyszehradzkiej.

Kolejny szczyt Grupy odbędzie się w Polsce. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że spotkanie najprawdopodobniej będzie miało miejsce w Sopocie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]