2008-09-14: "Inkwizycja Kaczyńskich"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
niedziela, 14 września 2008
Wikinews
Dowiedz się więcej

Były ambasador Włoch, Sergio Romano, na pierwszej stronie „Corriere della Sera” w niezwykle kontrowersyjny sposób komentuje rozpoczęty w piątek proces autorów stanu wojennego.

Sergio Romano w swoim komentarzu wyraźnie podkreśla, iż rozpoczęty wczoraj proces uznany zostać powinien za owoc „nowej inkwizycji”, rozpoczętej z inicjatywy braci Kaczyńskich. Były włoski ambasador uważa również, że w 1981 gen. Jaruzelski zdecydował się na wprowadzenie stanu wojennego, uprzedzając tym samym ruch ze strony Związku Radzieckiego, który dla Polski mógł okazać się tragiczny w skutkach.

W 1981 roku Związek Radziecki, przerażony tym, że wydarzenia w Polsce mogą okazać się zaraźliwe, był gotów interweniować w tym najbardziej nieprzewidywalnym kraju ze wszystkich sowieckich satelitów. Jaruzelski uprzedził ruch i wziął na siebie odpowiedzialność za represje – pisze Romano.

Włoski komentator jednoznacznie sugeruje również, iż braciom Kaczyńskim, którzy według niego nie są w stanie bezstronnie i bez wrogości spojrzeć na wydarzenia roku 1981, najwyraźniej brakuje kultury.

W dalszej części swojego artykułu Romano koncentruje się natomiast na wprowadzonej za rządów PiS nowej fazie lustracji. – Bliźniacy postanowili wypowiedzieć na drodze biurokracji wojnę domową, której kraj zdołał uniknąć pod koniec lat 80-tych – pisze.

Źródła[edytuj]