2008-09-09: O czym Sikorski rozmawiał z McCainem?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
World map blank with blue sea.svg
wtorek, 9 września 2008

W Chicago szef polskiego MSZ Radosław Sikorski odbył spotkanie z republikańskim kandydatem na prezydenta Johnem McCainem. Poruszyli tematy m.in. sytuacji na Kaukazie, wsparciu dla Ukrainy i przyszłości NATO.

Sikorski tak relacjonuje spotkanie: – Rozmawialiśmy o sytuacji na Kaukazie i przyszłości NATO. Senator powiedział, że jeśli zostanie prezydentem, przywróci ćwiczenia sojuszu na wysokim szczeblu, w tym ćwiczenia w zakresie wzmacniania Europy siłami USA, polegające na przerzucaniu dużych amerykańskich związków taktycznych do Europy.

Rozmawialiśmy także o wzmocnieniu Ukrainy. Zgodziliśmy się, że Ukraina jest kluczowym krajem dla równowagi sił w Europie, że trzeba ją wspomóc i że Sojuszowi północnoatlantyckiemu trzeba przywrócić charakter organizacji wojskowej, a nie tylko sojuszu – mówił szef MSZ.

Senator był wdzięczny za podpisanie przez Polskę umowy o obronie antyrakietowej i obiecał, że będzie wspomagał przyznawanie przez Kongres środków na jej realizację, także w najbliższych dniach – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]