2008-09-08: Lewica sprzeciwia się odebraniu przywilejów byłym esbekom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
poniedziałek, 8 września 2008
Wikinews
Dowiedz się więcej

Projekt Platformy Obywatelskiej dot. odebrania byłym esbekom przywilejów emerytalnych zgodzi się poprzeć PiS. Tymczasem Lewica staje w obronie byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL i grozi skierowaniem projektu PO do Trybunału Konstytucyjnego.

Comiesięczne emerytury byłych esbeków zwykle liczą od 2 do 5 tysięcy złotych. PO i PiS mówią temu "dość" i chcą, by emerytury dla tych osób były przeliczane jak dla zwykłego cywilnego obywatela. Lewica od początku miała mieszane zdanie w tej sprawie, a teraz przyjęła wspólne stanowisko: nie poprzemy projektu odebrania przywilejów emerytalnych byłym esbekom.

Jak tłumaczą politycy klubu Lewica, nie może być mowy o zbiorowej odpowiedzialności i jeśli miałoby to oznaczać "odebranie tylko z powodu zatrudnienia praw słusznie nabytych, to oczywiście będziemy taki projekt kierować do Trybunału Konstytucyjnego" – zapowiedział Jerzy Szmajdziński (SLD).

Wicemarszałek Szmajdziński opowiada się za tym, by każdy przypadek byłego esbeka badać osobno. Dodaje jednak, że nie wiadomo, jak to zrobić, bo esbecy już raz przechodzili weryfikację.

Źródła[edytuj]