2008-09-07: Niemcy zmuszani do pracy przez Polaków?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
niedziela, 7 września 2008

W czasie święta niemieckich ziomkostw "Dnia Stron Ojczystych" Erika Steinbach oświadczyła, że Niemcy byli zmuszani do ciężkiej pracy dla Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski), która po wojnie, jej zdaniem była wielkim obozem pracy przymusowej. Podziękowała też rządowi Niemiec za umożliwienie powołania Fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

Szefowa Związku Wypędzonych przypomniała o "ogromnych cierpieniach" Niemców zmuszonych po wojnie do ucieczki z miejsc, w których dotychczas mieszkali. – Miliony wypędzonych musiały, przed ich wypędzeniem, świadczyć pracę przymusową – powiedziała. Przedstawiła też Europę Środkową, Wschodnią i Południową jako trwający przez wiele lat "gigantyczny region niewolnictwa" dla Niemców.

Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister spraw wewnętrznych powiedział, że realizowany jest projekt ośrodka upamiętniającego wypędzenia "w dialogu ze środowiskiem wypędzonych, jak i krajami sąsiedzkimi". Uważa on, że projekt ten jest bliższy celu dzięki zaangażowaniu Eriki Steinbach, która upamiętnia ucieczki i wysiedlenia jako część niemieckiej historii i tożsamości.

Źródła[edytuj]