Przejdź do zawartości

2008-09-06: Ukraina coraz dalej od Europy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 września 2008
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Francuski minister spraw zagranicznych, Bernard Kouchner, w imieniu Unii Europejskiej wyraził wysokie zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie.

W obliczu zbliżającego się szczytu UE – Ukraina, francuski szef dyplomacji zaapelował w swoim przemówieniu do liderów tego kraju o zawieszenie wewnętrznych sporów, które oddalają Ukrainę od Europy.

Widzicie co się dzieje na Ukrainie, to nie nasza wina, że niestety pan Juszczenko i pani Tymoszenko niezbyt dobrze się dogadują. Ponadto jest jeszcze strona rosyjska, która też jest ważna... – powiedział dziennikarzom Kouchner, pytany o to, co Unia Europejska zaproponuje Ukrainie na szczycie 9 września w Evian.

Zapytany także, czy wewnętrzne spory oddalają Ukrainę od Unii Europejskiej, dodał, iż nie grają one na korzyść Ukrainy. Podkreślił również potrzebę uspokojenia nastrojów i stabilności w tym kraju.

Wypowiedzi Kouchnera odnoszą się do zaistniałej we wtorek na Ukrainie sytuacji, gdy po głosowaniach parlamentarnych nieoczekiwanie rozpadła się "pomarańczowa", proeuropejska koalicja. Ugrupowanie premier Julii Tymoszenko niespodziewanie zawiązało bowiem sojusz z opozycyjnymi dotychczas stronnictwami prorosyjskimi.

Zgodnie z projektem deklaracji przygotowanej przez francuskie przewodnictwo, UE zaoferuje Kijowowi, by negocjowane nowe porozumienie o współpracy, nazwać umową stowarzyszeniową, nie przesądzając jednak o ewentualnym wejściu Ukrainy do UE.

"Ukraina, europejski kraj, dzieli wraz z krajami Unii Europejskiej wspólną historię i wartości. Cieszymy się, że nowe porozumienie pomiędzy UE a Ukrainą będzie porozumieniem stowarzyszeniowym, co pozostawia otwartą kwestię dalszego, stopniowego rozwoju stosunków UE – Ukraina. UE przyjmuje do wiadomości europejskie aspiracje Ukrainy i cieszy się z jej europejskiego wyboru. Dalsze zbliżanie Ukrainy do UE w dziedzinie polityki, gospodarki i prawa przyczyni się do dalszego postępu stosunków UE – Ukraina" – brzmi najnowszy tekst deklaracji, którą wspólnie przyjąć mają Nicolas Sarkozy oraz Wiktor Juszczenko i szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Bernard Kouchner przyznał jednak, iż tekst ten nie uzyskał jeszcze pełnej akceptacji.

Niektórzy chcą, by iść dalej, inni, by go osłabić – powiedział dziennikarzom.

Ujawniono również, że zwłaszcza "stare" kraje jak Belgia, Holandia czy Austria oceniły tekst jako zbyt obiecujący i chcą dodać "czarno na białym", że stowarzyszenie nie daje gwarancji członkostwa w UE.

Musimy jeszcze znaleźć odpowiednie słownictwo, ale myślę, że zaoferujemy Ukrainie umowę stowarzyszeniową, dodając, że to nie daje w tym momencie perspektywy członkowskiej, a z drugiej strony nie wyklucza żadnych zmian w przyszłości – powiedziała komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Benita Ferrero-Waldner.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]