Przejdź do zawartości

2008-09-06: Ocieplenienie na linii UE – Białoruś

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Javier Solana
sobota, 6 września 2008

Dzisiaj w Awinionie Javier Solana, wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE, zapowiedział zniesienie sankcji gospodarczych wobec Mińska. Zapowiedź pozytywnych decyzji Unii Europejskiej jest odpowiedzią na zwolnienie przez białoruski reżim wszystkich więźniów politycznych.

Wczoraj, na trwającym w Awinionie nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw europejskich, Radosław Sikorski zaproponował zniesienie sankcji wobec Białorusi.

Kolejnym pozytywnym sygnałem jest propozycja Benity Ferrero-Waldner, komisarz ds. polityki sąsiedzkiej, która zaproponowała dzisiaj, by na zaplanowane na 15 września następne posiedzenie szefów dyplomacji państw członkowskich zaprosić do Brukseli również białoruskiego ministra spraw zagranicznych. Jeśli pomysł ten spotka się z aprobatą pozostałych krajów członkowskich, będzie to pierwsza oficjalna wizyta ministra Białorusi w Brukseli od 2004 roku, czyli od kiedy UE nałożyła sankcje wizowe na przedstawicieli reżimu.

O propozycji tej Javier Solana wypowiadał się niezwykle pozytywnie.

Zgadzam się z tym. Byłem w kontakcie z ministrem spraw zagranicznych Białorusi w środę i czwartek. Miałem bardzo dobrą i konstruktywną rozmowę. Podejmiemy jakieś decyzje, by odpowiedzieć w jak najbardziej pozytywny sposób na decyzje podjęte przez rząd Białorusi – powiedział.

Zniesienie sankcji wobec Mińska byłoby kontynuacją polityki USA, które zdecydowały się na odstąpienie od sankcji oraz kar nałożonych na Białoruś. Unia Europejska rozważa jednak wstrzymanie się z decyzją do czasu zaplanowanych na 28 września białoruskich wyborów parlamentarnych, które mają stanowić swego rodzaju wyznacznik tego, jak wygląda sytuacja polityczna w tym kraju.

To będzie ważne, by dać im jakiś sygnał. Ale nie wiem, czy możemy coś zrobić konkretnego przed wyborami, bo chcemy, by wybory potwierdziły pozytywne tendencje na Białorusi – powiedziała Benita Ferrero-Waldner.

Źródła[edytuj | edytuj kod]