2008-09-06: Miedwiediew: "Rosja jest krajem, z którym należy sie liczyć "

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
sobota, 6 września 2008

Podczas posiedzenia konsultacyjnego organu Rady Państwa prezydent Rosji podsumował sierpniowy konflikt z Gruzją.

Sierpniowy konflikt z Gruzją dowiódł, iż Rosja jest krajem, z którym należy się liczyć – oświadczył w Moskwie rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Dodał również, iż Rosja nigdy nie pozwoli by ktokolwiek zagroził życiu i godności jej obywateli. Stwierdził także, iż konflikt ws. separatystycznej Osetii Południowej został "wymuszony na Rosji", która musiała wystąpić w obronie życia ludzi.

Według Miedwiediewa sierpniowe wydarzenia w Osetii Południowej sprawiły, iż konieczne stało się opracowanie nowej rosyjskiej strategii zagranicznej oraz umocnienia bezpieczeństwa narodowego.

Przeżyliśmy moment prawdy – świat po 8 sierpnia stał się inny – oświadczył.

W swoim przemówieniu Miedwiediew oskarżył także kraje zachodnie o zbrojenie Gruzji pod pretekstem dostaw pomocy humanitarnej.

Kontynuowane jest zbrojenie reżimu gruzińskiego, w tym pod pretekstem pomocy humanitarnej. Z pomocą wysłano marynarkę wojenną – powiedział prezydent Rosji, zadając jednocześnie retoryczne pytanie, jaka byłaby reakcja gdyby rosyjska marynarka wojenna ruszyła na zdewastowane przez huragan Karaiby pod takim samym pretekstem.

Źródła[edytuj]