Przejdź do zawartości

2008-09-05: Polskie filmy mają szansę na EFA 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 5 września 2008

Na ogłoszonej przez Europejską Akademię Filmową oficjalnej, skróconej liście filmów mających szansę na uzyskanie Nominacji do Nagród EFA za 2008 rok, znalazły się dwie polskie produkcje - obie koprodukowane przez TVP S.A.: "Katyń" Andrzeja Wajdy i "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego.

Na liście znalazły się 44 filmy z 27 krajów europejskich, z czego 20 zostało wybranych w głosowaniu przez członków Europejskiej Akademii Filmowej w poszczególnych krajach, a 22 dodane przez Zarząd Europejskiej Akademii Filmowej i zaproszonych ekspertów. W najbliższym czasie, 1800 członków EAF w całej Europie wybierze Nominowanych w poszczególnych kategoriach, w których od ponad 20. lat przyznaje się Nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone 8 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sewilli; Gala ogłoszenia zwycięzców i rozdania Nagród odbędzie się w tym roku w Kopenhadze 6 grudnia.

"Katyń" Andrzeja Wajdy rozpoczął kolejną serię prezentacji na najważniejszych międzynarodowych imprezach filmowych świata udaną kanadyjską premierą w ramach 32. MFF w Montrealu, który trwał w dniach 21 sierpnia-1 września. Wkrótce odbędą się uroczyste pokazy w ramach licznych międzynarodowych festiwali filmowych, m.in. w Cambridge [18-28.09], Bangkoku [23-30.09], Rio de Janeiro [25.09-9.10], gdzie nastąpi oficjalna premiera w Ameryce Płd., Gandawie [7-18.10], Hajfie [14-21.10], Sao Paolo [17-30.10], etc. Film będzie zaprezentowany również w konkursie MFF w Sewilli [7-15.11], w trakcie którego ogłoszone zostaną Nominacje do Nagród Europejskiej Akademii Filmowej.

"Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, po światowej premierze w ramach MFF w Cannes, jest tuż przed swoją Północnoamerykańską premierą w ramach MFF w Toronto [4-13.09]. Dodanie filmu do skróconej listy Nagród Europejskiej Akademii Filmowej już jednak świadczy o jego międzynarodowym sukcesie i rosnącym uznaniu dla filmu wśród profesjonalistów branży filmowej.

Obok polskich filmów, na liście znalazły się m.in.: najnowsze filmy braci Dardenne "Lorna’s Silence", Nuri Bilge Ceylana "Three Monkeys", Petra Zelenki "Bracia Karamazow", Doris Dorrie "Hanami", Benta Hamera "O’Horten", Mike’a Leigh "Happy-Go-Lucky", Josa Sterlinga "Duska", zwycięzca tegorocznego MFF w Cannes: "Gomora" Matteo Garrone oraz nominowane również wcześniej do Oscara „12” Nikity Michalkowa i "Mongoł" Siergieja Bodrowa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Polskie filmy mają szansę na EFA 2008”, którego autorem jest Beatę Ratuszniak, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).