2008-09-03: Wcześniejsze wybory na Ukrainie?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 3 września 2008

W ukraińskim parlamencie powstała koalicja z udziałem Bloku Julii Tymoszenko, prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy i komunistów - ogłosił prezydent tego kraju, Wiktor Juszczenko. Jeśli w ciągu 30 dni nie zawiążą się nowe, większościowe umowy koalicyjne, prezydent zapowiada wcześniejsze wybory.

To było zaplanowane. W parlamencie rozpoczął się przewrót polityczny i konstytucyjny. Zmiany wprowadzone w ustawach o rządzie oznaczają dyktaturę premiera – tak prezydent Wiktor Juszczenko komentuje wtorkowe posiedzenie parlamentu Ukrainy, które pozbawiło go wielu kompetencji. W wystąpieniu telewizyjnym mówił ponadto: "Podstawą tego porozumienia nie są interesy ukraińskie. (...) Wydarzenia w parlamencie to cyniczna walka o władzę".

Prezydencki blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) jest wczorajszą sesją parlamentu oburzony. Jego przewodniczący Wiaczesław Kyryłenko nową koalicję nazwał "kremlowską większością". Jak oświadczył później na konferencji, jego ugrupowanie gotowe jest do opuszczenia koalicji z Blokiem Julii Tymoszenko i przejścia do opozycji.

Juszczenko już zapowiada wetowanie ustaw, które znacząco ograniczają kompetencje prezydenta państwa, a rozszerzają pełnomocnictwa rządu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]