2008-09-03: Supertajny telefon dla prezydenta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
środa, 3 września 2008

Prezydent Lech Kaczyński już niedługo otrzyma specjalny telefon komórkowy do prowadzenia zaszyfrowanych rozmów. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza jeszcze, czy do oferowanych przez producentów aparatów można się włamać i podsłuchać rozmowę – pisze Dziennik.

Jeśli okaże się to niemożliwe – wyda odpowiedni certyfikat i komórka zostanie dla prezydenta zakupiona. Nowy telefon komórkowy ma umożliwić głowie państwa prowadzenie poufnych rozmów. Obecnie prezydent ma własną prywatną, dość wysłużoną nokię i podobnie jak inne polskie VIP-y ośmioletni służbowy aparat komórkowy. Ale aparat ten ma niski poziom bezpieczeństwa: można przez niego wymieniać jedynie informacje zastrzeżone, czyli na pierwszym, najsłabszym poziomie utajnienia. Do takich należą bardzo ogólne informacje dotyczące np. planowanego przebiegu rozmów o charakterze międzynarodowym.

Przez nowy telefon prezydent będzie mógł powiedzieć więcej. Będzie on miał lepsze zabezpieczenia przed podsłuchami i umożliwi prezydentowi prowadzenie rozmów o charakterze poufnym, czyli na drugim poziomie utajnienia. Przez aparat będzie można przekazywać np. szczegółowe informacje o wylocie prezydenta do kraju ogarniętego wojną czy szczegóły strategii negocjacyjnych.

Z nowych komórek nie będzie jednak można wysyłać poufnych SMS-ów i MMS-ów. MSWiA nawet nie zakładało takiej możliwości. Na samym początku uznało bowiem, że jest zbyt wielkie ryzyko, że informacja zostanie w komórce przez kogoś odczytana albo przesłana dalej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu Supertajny telefon dla prezydenta, którego autorem jest Michała Rogowicza. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)