2008-09-03: Polska i czeska lewica zjednoczona przeciwko tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
środa, 3 września 2008

Polska i czeska lewica jest zjednoczona w sprawie umów dotyczących budowy elementów tarczy antyrakietowej jakie Warszawa i Praga zawarły z rządem USA. We wtorek wieczorem szef czeskiej ČSSD Jirzi Parobek i przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski przedstawili wspólne oświadczenie w tej sprawie.

Czeska Partia Socjaldemokratyczna i Sojusz Lewicy Demokratycznej obawiają się, że elementy obrony przeciwrakietowej na czeskim i polskim terytorium przyczynią się do niepożądanego nawrotu bipolarnego podziału świata i zimnej wojny – stwierdzili w oświadczeniu obaj lewicowi przywódcy. Jednocześnie wezwali swe rządy do – jak się wyrazili – odpowiedzialnego postępowania, prosząc także o ogólnonarodowe debaty nad kształtem zawartych umów.

Zaznaczyli oni również, że nie jest to nowe stanowisko, a kontynuacja deklaracji zawartej przez liderów socjaldemokracji regionu Europy Środkowej w ubiegłym roku.

Dodatkowo w czasie spotkania zorganizowanego w Ostrawie obaj politycy podpisali memorandum o współpracy sowich ugrupowań. Ma ona być pogłębiana i dotyczyć m.in. wymiany doświadczeń zdobytych na polu polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Warto podkreślić, że jednym z sygnatariuszy oświadczenia i gospodarzem spotkania liderów polskiej i czeskiej lewicy był obecny premier Czech Jirzi Parobek.

Źródła[edytuj]