2008-09-03: Parlament UE przyjął rezolucję ws. Gruzji
W sprawie konfliktu zbrojnego w Gruzji Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję. Potępił on w niej "wszystkich, którzy uciekli się do użycia siły", co oznacza, że nie tylko Rosję, lecz i Gruzję. Jej treść wywołuje już kontrowersje.
Rezolucja została przyjęta 529 głosami "za", przy 68 "przeciw". 61 europosłów wstrzymało się od głosu.
Najwięcej sporów wywołuje pierwsza część rezolucji: "PE jest zdania, że konfliktów na Kaukazie nie można rozwiązać za pomocą wojska, i zdecydowanie potępia wszystkich, którzy uciekli się do użycia siły i przemocy, aby zmienić sytuację w separatystycznych regionach Gruzji – Osetii Południowej i Abchazji". Frakcje prawicowe chciały potępić jedynie Rosję. Socjaliści, liberałowie i Zieloni domagali się z kolei skrytykowania także Gruzji i imiennie jej prezydenta Micheila Saakaszwilego za atak na Osetię Południową. Ostatecznie jego nazwisko pominięto.
Dalsza część tekstu to stwierdzenie, że reakcja zbrojna Rosji była "niedopuszczalna i niewspółmierna", a "wtargnięcie daleko w głąb terytorium Gruzji stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego".
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Parlament UE przyjął rezolucję ws. Gruzji”, napisanego przez Kamila Świętonia, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).