2008-09-03: Cypr chce ostatecznego zjednoczenia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 3 września 2008

Liderzy greckiej i tureckiej społeczności Cypru rozpoczęli w środę nową rundę rozmów pokojowych, które mają doprowadzić do ostatecznego zjednoczenia wyspy, na które jej mieszkańcy czekają od zakończonej przed ponad 34 laty wojny.

Głównymi uczestnikami spotkania w sprawie rozmów pokojowych są prezydent Cypru Dimitris Christofias i lider Cypryjczyków pochodzenia tureckiego, Mehmet Ali Talat. Odbywają się one w obrębie ONZ-owskiej strefy buforowej, rozdzielające dwie zwaśnione części wyspy.

Przed spotkaniem obaj przywódcy zapowiedzieli, że są w pełni zdeterminowani do ostatecznego zakończenia, co prawda wygaszonego, ale uciążliwego swą długotrwałością kryzysu. Jednak w świetle poprzednich prób zjednoczenia Cypru, wydaje się, że przed Christofiasem i Talatem stoi trudne zadanie. Ostatnie podobne rozmowy prowadzone w roku 2004 zakończyły się fiaskiem. Nawet pomimo tego, że ich przebieg był silnie wspierany przez ONZ. Przyjęte wówczas plany odrzuciła jednak w głosowaniu społeczność grecka.

Mimo nie w pełni stabilnej sytuacji politycznej, Cypr znalazł się przed czterema laty w gronie 15 nowych członków Unii Europejskiej. Jednak społeczność cypryjskich Turków nie jest ujęta wśród beneficjentów członkostwa we Wspólnocie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]