Przejdź do zawartości

2008-08-31: Sopot Festival 2008: "Jak ktoś zobaczy taką gwiazdę w świetle słonecznym to może się przestraszyć"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 sierpnia 2008
Turyści chcący zwiedzić Operę Leśną (24 sierpnia 2008)
Informacja dla turystów: na chwilkę, minutkę, sekundkę! - stanowcze nie!

23 i 24 sierpnia w Sopocie, w Operze Leśnej odbył się Sopot Festival 2008. Po raz pierwszy miał on miejsce w 1961 r., a odbył się z inicjatywy Władysława Szpilmana (kompozytora, pianisty i dyrektora muzycznego Polskiego Radia). W 2008 r. odbyła się 45. edycja festiwalu zorganizowana po raz czwarty przez TVN (transmisja na żywo w internecie w onet.tv).

W składzie tegorocznego jury znaleźli się: Małgorzata Walewska, Wojciech Fułek, Andrzej Krzywy, Piotr Metz i Robert Kozyra. Udział w konkursie o Bursztynowego Słowika wzięli:

"Jestem zażenowany występem Natalii Lesz. Nie ma głosu, wybrała złą piosenkę na ten występ i nie ma szans na karierę zagraniczną" - podsumował występ Natalii Robert Kozyra z Radia Zet. Natomiast o Formacji Nieżywych Schabuff powiedział, że "znowu mają fajną piosenkę. Ostatnio mieli hita chyba 15-17 lat temu, z tego wynika, że następny będzie w 2015 roku". Pozytywnie wypowiadano się o Pectus i For Teens: "to materiały na gwiazdy, przeszły mnie dreszcze, mam nadzieję, że ich występ w Sopocie nie będzie jedynym" – mówiono. Pozytywne opinie zebrał również zespół Oh Laura, który otrzymał statuetką Bursztynowego Słowika. "Była kelnerka zrobi karierę, ma charyzmę, jest świetna" – mówiono o Fridzie z zespołu „Oh Laura”. Słowika Publiczności otrzymał zespół Pectus.

Sopocki festiwal zakończył koncert lat 80. z udziałem Sandry, Sabriny, Samanthy Fox, Kim Wilde, Limahla, Kajagoogoo, Shakin’ Stevensa oraz Tomasa Andersa.

Sprzedano wszystkie bilety na pierwszy i drugi dzień festiwalu. Można je było jedynie kupić przed koncertem u "koników" za 500-600 zł. Oficjalnie bilety sprzedawano dwufazowo. Do 13 sierpnia obowiązywały ceny promocyjne, niższe nawet o ok. 40% (kategoria I: 240 zł, kategoria II: 170 zł, kategoria III: 100 zł). Natomiast po 13 sierpnia ceny wynosiły - kategoria I: 360 zł, kategoria II: 290 zł, kategoria III: 160 zł.

Obiekt gdzie odbywał się festiwal jest dostępny dla zwiedzających. Niektórzy turyści, którym nie udało się zdobyć biletów myśleli, że zobaczą muzyków podczas prób. Nieliczni zakupili nawet bilety uprawniające ich do zwiedzania Opery Leśnej. Jednak 24 sierpnia nie wpuszczono nikogo bez specjalnego identyfikatora. Ze strony chcących zobaczyć obiekt niejednokrotnie padały obraźliwe okrzyki skierowane pod adresem organizatora imprezy, czyli telewizji TVN. Jednak nie pozostało im nic innego jak zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przed bramą wejściową i odejść z kwitkiem.

"Jak ktoś zobaczy taką gwiazdę w świetle słonecznym to może się przestraszyć. Tylko dlaczego nikt nie wywiesił wcześniej takiej informacji tylko trzeba wdrapywać się na górę?" - powiedział turysta z Poznania. Narzekano również na brak organizacji. Jasno zostało jedynie określone, że Opery Leśnej nie będzie można zwiedzać 25 i 26 sierpnia ze względu na demontaż scenografii i ta informacja była wywieszona na kilkunastu drzewach rosnących wzdłuż ulicy prowadzącej do miejsca imprezy.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]