Przejdź do zawartości

2008-08-31: Sondaż: Polacy chcą ukarać Rosję

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 sierpnia 2008

Według sondażu GfK Polonia dla Rzeczpospolitej, 53 proc. Polaków uważa, że na poniedziałkowym szczycie UE Polska powinna domagać się sankcji wobec Rosji. Co trzeci badany (33 proc.) jest przeciwny sankcjom. 14 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Na pytanie, czy polityka Zachodu wobec Rosji powinna być ostrzejsza niż do tej pory, 53 proc. respondentów odpowiedział, że tak. Według 26 proc. badanych należy pozostawić ją bez zmian, 14 proc. opowiada się za złagodzeniem polityki Zachodu wobec Rosji. Zaś 7 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii.

Według Polaków sankcją wobec Rosji powinna być w pierwszej kolejności blokada przepływu nowoczesnych technologii do tego kraju. Tak uważa 54 proc. ankietowanych. Prawie połowa Polaków (49 proc.) sądzi, że należy zablokować wejście Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Niewiele mniej ankietowanych, bo 46 proc. chce wykluczenia Rosji z grupy najbardziej rozwiniętych państw świata G8.

41 proc. badanych chciałoby wprowadzić utrudnienia w podróżowaniu, zwłaszcza dla rosyjskich polityków i urzędników. Co trzeci badany (31 proc.) jest za odebraniem Rosji organizacji zimowych mistrzostw olimpijskich w Soczi w 2014 r.

Sondaż zrealizowano na próbie 500 osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]