Przejdź do zawartości

2008-08-31: Rosja grozi odwetem za sankcje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 sierpnia 2008

Na zwołanym na poniedziałek nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej nie zostaną podjęte żadne decyzje ws. nałożenia sankcji na Rosję. Wczoraj strona rosyjska jasno zadeklarowała, że w przypadku jakichkolwiek sankcji gotowa jest na odwet.

Jak donosi powołujący się na rosyjskich informatorów piątkowy "Daily Telegraph", Rosja już w poniedziałek może wstrzymać dostawy gazu i ropy do Polski i Niemiec. Dziennik ostrzega, iż w takiej sytuacji, cena ropy mogłaby skoczyć do 150 lub 200 dolarów za baryłkę.

Po deklaracji Rosji kraje Unii Europejskiej, które jeszcze kilka dni temu wspominały o możliwych sankcjach, raptownie złagodziły ton. Francuski minister spraw zagranicznych, Bernard Kouchner, zapowiedział wczoraj, że Unia Europejska nie zamierza nakładać na Rosję żadnych sankcji. Także strona niemiecka z niepokojem odniosła się do rosyjskich pogróżek.

Zdecydowanie wierzymy, że kontrakty zostaną zrealizowane – podkreślał rzecznik niemieckiego rządu.

Również Lech Kaczyński i Donald Tusk uzgodnili, że na poniedziałkowym szczycie nie będą nalegać na sankcje wobec Rosji.

Jeśli Zachód wybierze korzyści gospodarcze, Rosja uzna, że ma prawo przesuwać granice w Europie według swego widzimisię – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Lasza Żwania, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu Gruzji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]