Przejdź do zawartości

2008-08-31: Huragan Gustav: zarządzono obowiązkową ewakuację Nowego Orleanu i okolic

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 sierpnia 2008

Huragan Gustav przeszedł nad Haiti i Kubą (łącznie ok. 85 ofiar śmiertelnych na wyspach karaibskich) i zmierza w linii prostej do punktu nieco na zachód od centrum Nowego Orleanu. Zarządzono obowiązkową ewakuację całej ludności miasta i okolic. 31 września 2008, o 4 nad ranem czasu lokalnego, wszystkie drogi i pasy autostrad międzystanowych zostaną całkowicie przeznaczone dla potrzeb ruchu opuszczającego te obszary. Burmistrz Nowego Orleanu Ray Nagin podkreślił na konferencji prasowej w trakcie ogłaszania ewakuacji jego miasta parafrazowo, że huragan Gustav "to matka wszystkich sztormów". Ok. 2 mln ludzi jest przemieszczanych w ramach tej ewakuacji.

Huragan Gustav, obecnie huragan kategorii IV o sile wiatru 240 km/h (zanotowano podmuchy o prędkości 270 km/h), zmierza w linii prostej w kierunku północno-zachodnim. Przypuszcza się, że jego nasilenie wzrośnie do kategorii V (najwyższej), po przejściu nad stosunkowo cieplejszym akwenem Zatoki Meksykańskiej.

Nowy Orelan został zdewastowany i w 80% zatopiony trzy lata temu przez huragan Katrinę. Położone pod poziomem morza miasto i jego wały ochronne zostały w dużej mierze odbudowane, a obszar miejski ponownie zasiedlony, nie mniej, w wyniku prognostykowanego przejścia huraganu Gustav przez te same tereny możliwe jest powtórzenie się katastrofy z 26 sierpnia 2005.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Źródła[edytuj | edytuj kod]