2008-08-31: Gruzja zaostrza reżim wizowy wobec Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 sierpnia 2008

Gruzińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o zaostrzeniu reżimu wizowego wobec obywateli rosyjskich pragnących udać się do Gruzji. Tbilisi podjęło decyzję o zlikwidowaniu wiz turystycznych dla Rosjan.

Chatuna Josawa, przedstawicielka gruzińskiego MSZ, poinformowała, że nowe zasady przyznawania wiz będą teraz identyczne z tymi, jakie stosuje Rosja wobec obywateli Gruzji. Oznacza to, że nie będzie wiz turystycznych – wyjaśniła.

Jak głosi wydany przez gruzińskie MSZ komunikat, od 8 września obywatele Rosji będą mogli zdobyć wizę jedynie w konsulatach i placówkach dyplomatycznych. Niemożliwym będzie zaopatrzenie się w wizę na lotnisku. Wizy będą wydawane jedynie Rosjanom udającym się do Gruzji do rodziny, z powodów humanitarnych i w sprawach służbowych.

Decyzja Tbilisi jest skutkiem zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Gruzją a Rosją, po tym jak Moskwa uznała niepodległość dwóch separatystycznych regionów Gruzji – Abchazji i Osetii Południowej.

Wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Grigol Waszadze zaznaczył jednak, że nie przestaną pracować konsulaty gruzińskie w Rosji i rosyjskie w Gruzji ze względu na liczbę obywateli Rosji mieszkających w Gruzji i gruzińskich – w Rosji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]