2008-08-31: Abchazja wystąpi do Polski o uznanie jej niepodległości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 sierpnia 2008

Abchazja wystąpi do Polski o uznanie jej niepodległości – powiedział Maksim Gunjia, wiceminister spraw zagranicznych separatystycznej republiki Abchazji serwisowi internetowemu tvp.info.

Na chwilę obecną niepodległość Abchazji uznała tylko Rosja, a z takim zamiarem nosi się Białoruś, którą naciska Moskwa. Pozostałe kraje odmówiły uznania niepodległości zbuntowanej separatystycznej republiki gruzińskiej, w tym takie kraje jak Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Abchazja chce ponownie zwrócić się do krajów Unii Europejskiej o uznanie jej jako niepodległej republiki niezależnej od Gruzji. – Chcemy się zwrócić także do Polski – powiedział Maksim Gunjia.

Uznanie niepodległości przez kraje Unii Europejskiej jest bardzo ważne dla Abchazji. – To zapewniłoby Abchazji równowagę w polityce zagranicznej. Unijni przywódcy twierdzą, że sytuacja w Kosowie i Abchazji jest inna, bo utrzymanie Kosowa w Serbii zagrażało życiu ludności Kosowa. Ale przecież Abchazja jest dziś w podobnej sytuacji - twierdzi.

Starania Abchazji są z góry skazane na porażkę. Polska, podobnie jak praktycznie cały świat, uznaje deklarację niepodległości tego kraju za pogwałcenie prawa międzynarodowego – kwituje Robert Tyszkiewicz, wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych z Platformy Obywatelskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]