2008-08-30: Gruzja apeluje o sankcje dla Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
Polityka
N icon politics.png
sobota, 30 sierpnia 2008

Temur Jakobaszwili, gruziński minister ds. reintegracji, zaapelował dzisiaj do Unii Europejskiej o nałożenie sankcji na rosyjską „elitę polityczną”.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się, zwołany przez Francję, nadzwyczajny szczyt przywódców 27 państw Unii Europejskiej. Będzie on poświęcony przyszłości stosunków z Rosją po wybuchu konfliktu zbrojnego w Gruzji i uznaniu przez Moskwę niepodległości separatystycznych prowincji Gruzji – Abchazji i Osetii Południowej.Gruziński minister ds. reintegracji zaapelował do państw UE, aby podjęły na nim decyzje o sankcjach przeciwko „elicie politycznej” Rosji.

- Izolowanie Rosji nie ma sensu, oczekujemy jednak od UE pewnych sankcji, które nie mają dotknąć zwykłych obywateli, a rosyjską elitę polityczną - powiedział Jakobaszwili.

Podkreślił on również, iż Gruzja liczy „nie tylko na słowa, ale i czyny” ze strony Europy.

Bernard Kouchner, francuski minister spraw zagranicznych, zapowiedział jednak w piątek, że Unia Europejska nie zamierza nakładać na Rosję żadnych sankcji. Zaznaczył także, że deklaracja państw Unii Europejskiej podczas poniedziałkowego szczytu „pójdzie dalej” niż zwykłe poparcie planu pokojowego, który już zaakceptowały Moskwa i Tbilisi.

Źródła[edytuj]