2008-08-28: USA: Obama oficjalnie mianowany jako kandydat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
czwartek, 28 sierpnia 2008
Barack Obama

Zgromadzeni na konwencji w Denver delegaci, na wniosek senator Hillary Clinton, mianowali oficjalnie Baracka Obamę jako kandydata Demokratów na prezydenta USA. Tym samym stał się on pierwszym czarnoskórym obywatelem USA ubiegającym się o urząd głowy państwa.

Nominację jako kandydata na wiceprezydenta z ramienia obozu Demokratów dostał senator Joe Biden.

Zachowajmy jedność na drodze do zwycięstwa, mówmy tu dziś jednym głosem: Barack Obama jest naszym kandydatem i zostanie naszym prezydentem – powiedziała na konwencji Hillary Clinton, do niedawna rywalka Obamy. Wtórował jej mąż: – Mam zaszczyt być tutaj, aby poprzeć Baracka Obamę. Mając za sobą doświadczenia ośmiu lat prezydentury i późniejszą pracę w Ameryce i na świecie jestem przekonany, że Barack Obama jest najbardziej właściwym człowiekiem na stanowisko prezydenta – powiedział Bill Clinton.

Przed konwencją opublikowano sondaż z którego wynika, że 27 procent demokratycznych wyborców, którzy w prawyborach poparli Clinton, nie życzy sobie Obamy w Białym Domu do tego stopnia, iż zapowiada głosowanie w wyborach prezydenckich na republikańskiego kandydata Johna McCaina.

Przypomnijmy – wybory prezydenckie w USA odbędą się 4 listopada.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Obama oficjalnie mianowany jako kandydat, napisanej przez Kamila Świętonia i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)