2008-08-28: Prezydenta na szczyt zaprosił Sarkozy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Europa
LocationEurope.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

czwartek, 28 sierpnia 2008
Nicolas Sarkozy i Lech Kaczyński

Jak donosi dzisiejszy "Dziennik", na najbliższy unijny szczyt Lech Kaczyński został zaproszony przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. Polskę będą więc na nim reprezentować i prezydent i premier.

Polski prezydent chce sankcji dla Rosji, m.in. by państwa członkowskie UE zrezygnowały ze wszystkich ułatwień wizowych dla obywateli rosyjskich i nie podpisywały żadnych nowych umów bilateralnych z Moskwą, do czasu odwołania przez Kreml deklaracji o uznaniu niepodległości Abchazji i Południowej Osetii. W kuluarach, jak donosi "Dziennik", będzie chciał przekonać inne kraje, by odrzuciły popierany przez Rzym, Paryż i Berlin pogląd, że Europa nie ma szans w starciu ekonomicznym z Rosją. Prezydent Kaczyński chce też namawiać niemiecką Kanclerz Angelę Merkel do wycofania się Niemiec z projektu budowy Gazociągu Północnego. Premier Donald Tusk z kolei woli doprowadzić do konsensusu, co wyklucza nadmierną ostrość wobec Moskwy.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Prezydenta na szczyt zaprosił Sarkozy, napisanej przez Kamila Świętonia i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)