Przejdź do zawartości

2008-08-28: Klich: "Żołnierze boją się strzelać"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 sierpnia 2008
Bogdan Klich – minister obrony

Minister obrony Bogdan Klich, który w zeszłym tygodniu był w polskiej bazie wojskowej w Afganistanie, wyznał wczoraj na antenie TVN24, że "żołnierze boją się strzelać, nawet gdy sytuacja tego wymaga". W związku z tym zapowiada zmiany w prawie.

Klich mówił m.in.: "Tzw. rules of engagement, czyli zasady użycia broni, nakazują każdorazowe zdawanie raportu z użycia nawet jednego naboju Żandarmerii Wojskowej. Według nowych zasad użycie broni byłoby odnotowane w dzienniku, a dowódca powiadamiałby Żandarmerię wtedy, gdy dojdzie do ofiar wśród ludności cywilnej".

O misji polskich żołnierzy w Afganistanie powiedział, że problemem jest "paraliż wywiadu i kontrwywiadu". Jednocześnie minister przypomniał, że ponad 100 żołnierzy wykonuje swoją pracę bez formalnego wyznaczenia, a powodem tego jest Komisja Weryfikacyjna, która nie wydała im zezwoleń. W związku z tym po 30 września będą musieli wyjechać z Afganistanu i odejść ze służby. Bogdan Klich zapowiedział, że MON pracuje nad tym, jak utrzymać ich w służbie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Klich: Żołnierze boją się strzelać”, napisanego przez Kamila Świętonia, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).