Przejdź do zawartości

2008-08-27: Wielka Brytania zbuduje "szeroką koalicję przeciwko rosyjskiej agresji"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

środa, 27 sierpnia 2008
David Miliband - Minister Spraw Zagranicznych

Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii David Miliband udał się z wizytą na Ukrainę, aby – jak informują brytyjskie władze – "poszukiwać możliwie najszerszej koalicji przeciwko rosyjskiej agresji". Wszystko wskazuje więc na to, że brytyjskie władze przyłączają się do bardzo aktywnego działania, które od kilku tygodni prowadzą już kraje bałtyckie, w tym Polska.

Miliband zjawia się w Kijowie zaledwie nazajutrz po tym, gdy Kreml podjął decyzję o potwierdzeniu niepodległości zbuntowanych gruzińskich regionów Abchazji i Osetii Płd. Jeszcze wczoraj brytyjski minister, w imieniu Wielkiej Brytanii, uznał tę decyzję za "bezprawną i nie do zaakceptowania".

Szef brytyjskiej dyplomacji spotka się z ukraińskimi przywódcami. Rozmawiać z nimi będzie o wpływie skomplikowanej sytuacji w Europie, związanej z konfliktem rosyjsko-gruzińskim, w kontekście przeciwdziałania jej przyszłej eskalacji. W programie roboczej wizyty zaplanowane są spotkania z prezydentem Wiktorem Juszczenko, premier Julią Tymoszenko i szefem ukraińskiej dyplomacji Wołodymyrem Ohryzko. Sam prezydent Juszczenko wskazywał już wcześniej, że w jego opinii, dotychczasowe próby rozwiązania międzynarodowego sporu ujawniają poważne słabości instytucji międzynarodowych, w tym ONZ.

Przed udaniem się do Kijowa brytyjski minister zwrócił się jeszcze kolejny raz do Rosji, aby ta przestrzegała prawa międzynarodowego i ostatecznie wycofała swoje siły na pozycje sprzed konfliktu. – W pełni popieramy gruzińską niepodległość i integralność terytorialną, która nie może być zmieniona poprzez dekret z Moskwy – stwierdził.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Wielka Brytania zbuduje "szeroką koalicję przeciwko rosyjskiej agresji"”, napisanego przez Jakuba Nocha, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).