Przejdź do zawartości

2008-08-27: Ukraina: Juszczenko o rosyjskiej decyzji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

środa, 27 sierpnia 2008
Wiktor Juszczenko

Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko zdecydowanie potępił decyzję Kremla o uznaniu niepodległości gruzińskich prowincji. – To, co się stało stwarza zagrożenie dla wszystkich, nie tylko dla jednego kraju – mówił w wywiadzie dla agencji Reuters. Dodał, że Kijów może podnieść kwestię warunków finansowych stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie.

– Kiedy pozwalamy komuś ignorować fundamentalne prawo integralności terytorialnej, kwestionujemy istnienie każdego kraju. Podkreślił, że rosyjskie stanowisko jest "nie do przyjęcia", dodając: "Żałujemy, że podjęto taką decyzję".

Flota Czarnomorska staje się punktem spornym w relacjach ukraińsko-rosyjskich. Według Ukrainy opłaty za dzierżawę portu są obecnie poniżej warunków rynkowych. – Powinniśmy poruszyć kwestię zapłaty za dzierżawę i nowych warunków finansowych, bo stare zostały ustalone, gdy nie było rynku na dzierżawę ziemi (...) a aktywów wykorzystywanych przez rosyjską flotę nie uważano za dobra, za które należy płacić - mówił Juszczenko.

Jak twierdzi rosyjski rząd, renegocjacja tej umowy oznaczałaby zerwanie porozumienia z 1997 roku, które umożliwia stacjonowanie rosyjskim jednostkom pływającym na Krymie do roku 2017.

Obecnie Rosja formalnie płaci Ukrainie za dzierżawę obiektów wojskowych na Krymie 97,5 mln dolarów rocznie. Jednocześnie suma ta jest odpisywana od ukraińskiego zadłużenia wobec Rosji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Juszczenko o rosyjskiej decyzji”, napisanego przez Natalię Rabczyńską, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).